Jeść zdrowo i smacznie - czy to jest możliwe?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy smakowite dania mogą być jednocześnie zdrowie i pożywne? Czy rozpływające się w ustach czekoladowe brownie może być nowym źródłem błonnika pokarmowego, żelaza i antyoksydantów? Ależ jak najbardziej! Przekonaj się jak łączyć składniki aby we własnej kuchni, w nie więcej niż 15 min stworzyć smakowite dania, które odżywia nie tylko twój organizm ale dostarcza niezapomnianych doznań smakowych.
Każdy kucharz wie że sam akt gotowania i przygotowania posiłku dla innych, przynosi przyjemność i często satysfakcję; czasami w znacznie większym stopniu niż samo spożywanie dania.
Dlaczego gotowanie jest dla Nas takie ważne?
Gotowanie pozwala wydobyć smak i aromat potraw: proces gotowania sprawia, że jedzenie smakuje wybornie. Pieczenie czerwonego mięsa, duszenie warzyw czy pieczenie chleba powoduje karmelizację cukrów, co z kolei pozwala na uwolnienie pełni aromatu samej żywności, a także wykorzystywanych ziół i przypraw.
Gotowanie pomaga w trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych ze spożytych pokarmów: poddanie obróbce termicznej żywności sprawia że, twardy tłuszcz zwierzęcy pochodzący z kawałków mięsa, topi się; co powoduje że mięso to staje się miększe i łatwiejsze do pogryzienia. Podobnie białko w nim zawarte, pod wpływem ciepła ulega denaturacji, co ułatwia ich trawienie w układzie pokarmowym.
Gotowanie pomaga wydobyć cenne składniki odżywcze zawarte w żywności: dotyczy to zwłaszcza węglowodanów złożonych - skrobii, która pod wpływem gotowania mięknie, co ułatwia jej trawienie. Proces określany jako „żelatynizacja” i pomaga w przetworzeniu skrobi zawartej w warzywach i innych produktach mącznych, jak makarony, pieczywo, mąka etc. Warto pamiętać, że niektóre z form obróbki kulinarnej może również powodować straty niektórych z witamin i składników mineralnych, np. witaminy C.
Bezpieczeństwo: gotowanie pozwala na usunięcie potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów (np. bakterie) oraz ich toksyn. Jest to szczególnie ważne w przypadku surowego mięsa, ryb i owoców morza, których smażenie czy pieczenie daje nam pewność, że produkty te są bezpieczne dla naszego zdrowia. Również gotowanie niektórych pokarmów roślinnych, jak fasoli i strączków pozwala pozbyć się potencjalnie szkodliwe dla nas związki jak np. fitohemaglutynina.
Gotowanie dla towarzystwa i kontaktów społecznych: rytuał gotowania i dzielenia się posiłkiem z innymi odgrywa ważną rolę nie tylko odżywczą, ale również pomaga nam w umacnianiu kontaktów z innymi i wspólną celebrację wydarzeń - urodzin, imienin czy Świąt Bożego Narodzenia. Nie trudno zauważyć, że niektóre potrawy są typowe dla okazji – np. tort na urodziny, czy wigilijna zupa grzybowa, lub mazurek na święta Wielkanocne.
Smacznie i zdrowo - przekonaj się że jest to możliwe z tymi produktami
Zioła i suszone przeprawy dodadza nie tylko smaku, ale i siły antyoksydacyjnej Twoim potrawom. Zioła mają unikalne kombinacje substancji aromatycznych, które wydobywają się w różnym tempie podczas gotowania, dlatego ważne jest aby wiedzieć kiedy je dodać na poszczególnych etapach przygotowania dania. Na przykłada "twarde zioła" mają zwykle potężny mięsny, ciężki i obfity smak w porównaniu z tymi delikatnymi; z tego powodu należy dodawać je na wczesnym etapie gotowania, ponieważ ich sprężysta i twarda struktura wymaga dłuższego czasu, dostępu ciepła i oleju (rozpuszczalnika) aby ich aromat w pełni mógł przejść do naszej potrawy. Z kolei, delikatne zioła mają subtelną strukturę, dlatego szybko uwalniają aromatyczne związki, dlatego najlepiej dodać je w ciągu ostatnich kilku minut gotowania lub udekorować nimi danie tuż przed jego podaniem.
- Oregano
- Rozmaryn
- Tymianek
- Szałwia
- Liść laurowy
- Bazylia
- Szczypiorek
- Koperek
- Mięta
- Pietruszka
- Estragon
- Kolendra
- Jaja ekologiczne - kury mają swobodny dostęp do wybiegu, są hodowane na podwórku.
- Jaja z wolnego wybiegu - przestrzenie zewnętrzne zróżnicowane, mogą być ograniczone, ale kury nadal mają dostęp do świeżego powietrza/wybiegu.
- Jaja hodowlane - kury są trzymane wewnątrz budynku i żywione komercyjną paszą/zbożem.
- Mozzarella: Zaw. tłuszczu: 26-28%; Czas dojrzewania: 1 dzień +; Intensywność smaku: delikatny
- Feta: Zaw. tłuszczu: 20-23%; Czas dojrzewania: 2 miesiące +; Intensywność smaku: średnia
- Camembert: Zaw. tłuszczu: 24%; Czas dojrzewania: 3-5 tygodni; Intensywność smaku: średnia
- Ser niebieski - Lazur: Zaw. tłuszczu: 43-44%; Czas dojrzewania: 4-6 tygodni; Intensywność smaku: delikatny
- Emmentaler: Zaw. tłuszczu: 28-32%; Czas dojrzewania: 4-18 miesięcy; Intensywność smaku: delikatny
- Parmigiano Reggiano: Zaw. tłuszczu: 28%; Czas dojrzewania: 18-36 miesięcy; Intensywność smaku: bardzo intensywa.
Zaciekawił Cię ten materiał ?
Więcej możesz dowiedzieć się z filmu przygotowanego w ramach Festiwalu E(x)plory, klikając TUTAJ.
Comments
Post a Comment