Antyoksydacyjna moc flawonoidów dla zdrowia mózgu

Utrzymanie mózgu w pełnej sprawności staje się coraz trudniejsze, szczególnie wraz z wiekiem. Aby temu zapobiec, wielu badaczy koncentruje się na określeniu jak sposób odżywiania, zwłaszcza na wcześniejszych latach życia może pomóc nam zagwarantować bystry i sprawny umysł w późniejszych latach życia

Flawonoidy 
czyli bioaktywne związki obecne w roślinach, zwłaszcza kolorowych owocach i warzywach, mogą nam w tym pomóc. 


Czym są flawonoidy? 

Flawonoidy stanowią szeroką grupę aktywnych związków pochodzenia roślinnego, które w większości pełnią funkcje barwników. Najczęściej występują one w kolorowych owocach i warzywach, ale również w niektórych orzechach i sokach.  

 

Największe ilości flawonoidów można znaleźć w: 

·       borówki amerykańskie, truskawki, porzeczki, jagody, maliny 

·       gorzkie (surowe) kakao 

·       pietruszka zwłaszcza świeża 

·       owoce cytrusowe – pomarańcze, grejpfruty, cytryny 

·       wiśnie 

·       jabłka 

·       papryka zwykła oraz papryczki chili  

·       pomidory 

·       migdały 

·       czerwone (słodkie) ziemniaki 

·       ciecierzyca (fasola garbanzo) 

 

Ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe obecność flawonoidów w codziennej, odpowiednio zbilansowanej diecie może pomóc nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia, a nawet opóźnić procesy starzeniowe. 

 

Na przykład, suplementacja bogatym we flawonoidy gorzkim kakao, może przynieść korzystny wpływ na wykonywanie pracy umysłowej lub zadań wymagających skupienia. Podobny efekt, okazuje się mieć wypicie soku z pomarańczy lub z jagód, który po okresie pięciu tygodni może poprawić pamięć oraz wydajność pracy mózgu.  

Flawonoidy i zdrowie mózgu  

W 2020 roku, amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Bostonie (Shishtar i wsp. 2020), opublikowało wyniki, które wykazały, że spożycie poszczególnych flawonoidów, określanych jako flawan-3-ole wraz z ich pochodnymi, jest odwrotnie proporcjonalne do objętości istoty białej w mózgu, która jest odpowiedzialna za procesy związane z uczeniem się i zapamiętywaniem nowych informacji. 

 

Podczas procesów związanych ze starzeniem się, może dojść do naruszenia istoty białej, na przykład w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu lub osłonek mielinowych, tzw. hiperintensywność istoty białej. W konsekwencji, dysfunkcje te mogą skutkować ze stopniowym zmniejszaniem się objętości kory mózgowej, tzw. atrofią, zauważalną zwłaszcza u osób z chorobą Alzheimera.   

 

Z tego powodu, stosowanie diet będącymi bogatymi źródłami flawonoidów, jak na przykład dieta śródziemnomorska, mogą pomóc w utrzymaniu mózgu w dobrej kondycji. Należy również pamiętać, że oprócz flawonoidów, sposób odżywiania mieszkańców krajów śródziemnomorskich, uwzględnia produkty zawierające wielonienasycone tłuszcze, jak kwasy omega-3 oraz omega-6, które również w pozytywny sposób wpływają na stan zdrowia mózgu.  

Bibliografia:  

Shishtar E, Rogers GT, Blumberg JB, Au R, DeCarli C, Jacques PF. Flavonoid Intake and MRI Markers of Brain Health in the Framingham Offspring Cohort. The Journal of Nutrition, 2020;150(6): 1545–1553. 

 

Shishtar E, Rogers GT, Blumberg JB, Au R, DeCarli C, Jacques PF. Long-term dietary flavonoid intake and risk of Alzheimer disease and related dementias in the Framingham Offspring Cohort. The American Journal of Clinical Nutrition, 2020;112(2);343–353. 

 

Dodd, Georgina F. Williams CM, Butler LT, Spencer JPE. Acute Effects of Flavonoid-rich Blueberry on Cognitive and Vascular Function in Healthy Older Adults. Nutrition and Healthy Aging. 2019;5(2);119-132. 

Comments